KRONIKA PARAFIALNA

Rok 1985

      *Dnia 18 czerwca 1985 r. została erygowana nowa parafia p.w. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze. Nowa parafia powstała z podziału parafii p.w. Św. Józefa w Wicimicach i parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Gryficach. Należą do niej wierni zamieszkujący w następujących miejscowościach: Z parafii Wicimice: Charnowo, Dąbie, Luciąża, Modlimowo, Wyszobór. Z parafii Gryfice: Rotnowo i Skowrony. Nowa Parafia należy do Dekanatu Gryfice. Tymczasowym administratorem parafii Wyszobór zostaje mianowany proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Wicimicach – ks. Kazimierz Sałternik.

     *10 i 11 lipca 1985 odbyła się wizytacja wstępna przed wizytacją pasterską. Wizytację wstępną przeprowadził ks. Jerzy Sosna Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Wizytował wszystkie kościoły, oraz Biuro Parafialne.

     *Przez cały lipiec i sierpień kandydaci do Sakramentu Bierzmowania uczęszczali na nauki przygotowawcze.

     *30 sierpnia 1985 roku z parafii Wicimice i Wyszobór wyjechała pielgrzymka do Częstochowy. Była to ogólnopolska pielgrzymka rolników. Jadąc do Częstochowy wstąpiliśmy do Lichenia.

     *4 września dzieci i młodzież szkół średnich przystąpiły do Sakramentu Pokuty. Ta spowiedź odbyła się na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego 1985/86. O godz. 18:00 ks. Sałternik Kazimierz – tymczasowy administrator parafii Wyszobór odprawił Mszę św. i wygłosił Słowo Boże do dzieci i młodzieży. W czasie Mszy św. poświęcił tornistry dzieciom z klas Pierwszych.

     *W dniach od 20 do 23 września 1985 r. ks Biskup Jan Gałecki wizytował dwie Parafie: Św. Józefa Robotnika w Wicimicach i parafii p.w. Św. Stanisława Kostki w Wyszoborze. 20.09.1985 r. o godz. 17:00 odbyło się bierzmowanie w Wicimicach. W dniu 21.09.1985 r. Ksiądz Biskup odwiedził wiernych w Pniewie, Natolewicach i Rotnowie. O godz. 17:00 odbyło się bierzmowanie w kościele parafialnym w Wyszoborze. Sakrament Bierzmowania przyjęło 90 wiernych. W dniu 22.09.1985r. w niedzielę Ksiądz Biskup ponownie odwiedził wiernych w kościołach w Wicimicach i Wyszoborze, a potem w Dąbiu. Po błogosławieństwie małych dzieci nastąpiło pożegnanie Księdza Biskupa Wizytatora.

     *6.X.1985 rozpoczął się 41 Tydzień Miłosierdzia. Hasło tego Tygodnia: „Miłosierdzie służbą życiu”.

     *20.10.1985r. Niedziela Misyjna. Modliliśmy się w intencji misji św., misjonarzy i misjonarki.

     *1.11.1985r. Wszystkich Świętych. O godzinie 14:00 została odprawiona Msza św. z kazaniem, a potem wyruszyła żałobna procesja na miejscowy cmentarz.

     *20 listopada 1985 po Mszy św. wieczornej spotkanie Ksziędza katechety z rodzicami tych dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I- szej Spowiedzi i Komunii św.

     *1.12.1985r. Rozpoczął się Adwent, czas radosnego oczekiwania Pana. Dzieci uczęszczały na roraty przynosząc ze sobą lampiony.

     *21 grudnia 1985r. odbyła się spowiedź adwentowa w Wyszoborze. Spowiadało dwóch kapłanów. Ks. K. Sałternik i ks. Roman Domaga.

     *O północy z 24 na 25 grudnia 1985 ks. Kazimierz Sałternik – tymczasowy administrator odprawił Mszę św. (tzw. pasterkę) i wygłosił Słowo Boże. W czasie Mszy św. dużo wiernych przystąpiło do Komunii św.

     *31 grudnia 1985r. zakończenie Starego Roku 1985, który przeszedł już do historii. O godz. 17:00 została odprawiona msza św., a potem wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pokutne.

 

Rok 1986

ROK 2015

W  środę 29 kwietnia 2015 roku w naszym Parafialnym kościele w Wyszoborze odbyła się doniosła uroczystość, która na trwałe wpisze się w historię szkoły- przekazanie i poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

Sztandar  będący symbolem historii i tradycji szkoły stał się znakiem, który łączy tych, którzy opuścili jej progi,  obecnych i przyszłych pokoleń uczniów- symbolem życia i trwania w szkole najważniejszych wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny.

Poczet sztandarowy poniósł nowy sztandar na mszę świętą celebrowaną przez proboszcza ks. Ryszarda Raczkiewicza, który dokonał aktu poświęcenia.

„Żądając sprawiedliwości, sami musimy być sprawiedliwi,

Żądając odwagi i męstwa sami na co dzień musimy być odważni i mężni,

Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia,

a nade wszystko od żądzy zemsty, przemocy i odwetu.”

 

PONIŻEJ ZDJĘCIA Z TEJ UROCZYSTOŚCI


31 MAJA 2015 ROKU ODBYŁA SIĘ  W NASZEJ PARAFII UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚW.

 

PONIŻEJ KILKA ZDJĘĆ Z TEJ UROCZYSTOŚCI

06 CZERWCA 2015 ROKU - OBCHODZILIŚMY 30 LECIE ISTNIENIA NASZEJ PARAFII.

OKOŁO 30 OSÓB PRZYSTĄPIŁO TEŻ DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA.Sam pomysł obchodów rocznicy powstania Parafii w Wyszoborze zrodził się kilka miesięcy temu. Głównym pomysłodawcą obchodów 30 rocznicy istnienia Parafii w Wyszoborze był ks. Ryszard Raczkiewicz. Jubileusz Parafii obchodzony był po raz pierwszy od jej istnienia. Celem było zintegrowanie tutejszej społeczności. Zawiązał się komitet organizacyjny. W jego skład weszli sołtysi poszczególnych sołectw należących do Parafii Wyszobór, Pani radna Gminy Płoty - Danuta Andrejczuk, osoby należące do rady sołeckiej Sołectwa Wyszobór.


                Parafia w Wyszoborze powstała 18 czerwca 1985 roku z podziału dwóch Parafii - Wicimice i Gryfice WNMP. Z Parafii Wicimice wyodrębniono takie miejscowości jak: Wyszobór, Charnowo, Dąbie, Luciąża, Moskwa, Kurniki; z Parafii Gryfice WNMP - Rotnowo i Skowrony.


                Pierwszym Proboszczem został ks. Kazimierz Sałternik. Po nim od 1991 roku do 13 października 2013 roku proboszczem był ks. mgr lic. Józef Pindel. Od 13 października 2013 roku proboszczuje -  ks. mgr lic. Ryszard Raczkiewicz.


                Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą św. 6 czerwca 2015 roku o godz. 14:00, którą celebrował ks. bp prof. Henryk Wejman - biskup pomocniczy naszej Archidjecezji. 33 osoby w trakcie tej mszy św. przyjęły sakrament bierzmowania. Młodzież bierzmowana ubrana była w jednakowe stroje - czerwone alby. Co robiło niesamowite wrażenie i było czymś dotychczas niespotykanym. Po mszy św. wszyscy Parafianie, goście, uczestnicy mszy św. zostali zaproszeni na wspólną biesiadę przy stołach pod namiotami. Dla dzieci atrakcją był dmuchany zamek - zjeżdżalnia i gokardy. Dla dorosłych: degustacja pieczonego dzika, oraz wędlin z dzika. Wszystko przygotowane przez myśliwych z miejscowego Koła Łowieckiego; Grill - ponad 70 kg kiełbasy, karkówki i kaszanki; 100 kg bigosu, ponad 200 porcji żurku, napoje zimne, napoje gorące -  kawa i herbata, oraz wyśmienite ciasta upieczone przez nasze parafianki z Wyszoboru, Modlimowa, Rotnowa, Skowron i Dąbia. W biesiadzie uczestniczyło kilkaset osób. Do tańca przygrywał miejscowy zespół muzyczny. Impreza potrwała do północy. Wszystkie w/w atrakcje były dla wszystkich darmowe.


A to wszystko było możliwe dzięki naszym sponsorom: Pan Burmistrz Gminy Płoty - Marian Maliński, Bank Spółdzielczy w Gryficach, Zespół Opieki Zdrowotnej MIL-MED, Koło Łowieckie ŻUBR", Pan Stefan Liszewski z Płot, Pani Danuta Andrejczuk - radna Gminy Płoty, Mieszkańcy Sołectw Wyszobór i Rotnowo, oraz pojedyncze osoby z Modlimowa, Dąbia i Gryfic. Zaangażowanych było tyle osób, że nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska. Ważnym było też to, że dopisała nam pogoda. Mimo nieprzyjaznych prognoz na ten czas, burze nas ominęły i cieszyliśmy się piękną słoneczną i ciepłą aurą.


PONIŻEJ ZDJĘCIA Z TEJ UROCZYSTOŚCI.

13 czerwca 2015 roku o godz. 11:00 


w Wyszoborze odbyła się I Komunia św. dzieci


autystycznych z Trzebiatowa, Gryfic i Brojc.


Poniżej kilka zdjęć z tej uroczystości...


ARCHIDJECEZJALNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ                        25/26 WRZEŚNIA 2015 ROKU

24 września 2015 roku odbyła się Pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy, w ramach 42 diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

Wyjechaliśmy z Wyszoboru o godz. 05:00 w czwartek 24 września do Lichenia. Autobus był z PKS-u Gryfice. Jechało 19 osób. Nocowaliśmy w Licheniu w ARCE. Byliśmy na mszy św. o godz. 12:00 w tym dniu. Odprawiliśmy Drogę Krzyżową na Golgocie w Licheniu.

Nazajutrz o godz. 9:00 wyruszyliśmy do Częstochowy. Nocleg w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. O godz. 21:00 Apel Jasnogórski i o północy msza pontyfikalna z księżmi biskupami, która zakończyła się o 1:40.  


PONIŻEJ PARĘ ZDJĘĆ Z PIELGRZYMKI. A NA KOŃCU JAK WRACALIŚMY MIAŁA MIEJSCE KOLIZJA W KTÓREJ BRAŁO UDZIAŁ CZTERY AUTA. kilkanaście KILOMETRÓW PRZED NOWĄ SOLĄ JADĄC OD STRONY ZIELONEJ GÓRY. NA DRODZE NR 3

W DRODZE POWROTNEJ Z CZĘSTOCHOWY BYLIŚMY ŚWIADKAMI KARAMBOLU - ZDERZYŁY SIĘ CZTERY AUTA. BYŁO TO NA DRODZE NR 3 NIEDALEKO NOWEJ SOLI.

(zdjęcia powyżej)

ROK 2016

 

 

MISJE U STÓP KRZYŻA - 15-22 KWIETNIA 2016 ROKU

 

KRZYŻ WPROWADZAŁ KS. DR ZBIGNIEW WYKA - PROBOSZCZ Z MIERZYNA. BYŁ OBECNY RÓWNIEŻ KS. DZIEKAN - Ks. dr Kazimierz Półtorak, oraz ks. mgr Marek Rokosz - proboszcz z Wicimic. Krzyż św. Ottona, oraz relikwie Krzyża św. 

Strażacy z OSP WYSZOBÓR wnosili krzyż do świątyni. Msza św. odbyła się o godz. 18:00 a kazanie wygłosił ks. Zbigniew Wyka.

poniżej zdjęcia z tej uroczystości robione przeze mnie osobiście (ks. Ryszard R.)

PROGRAM "MISJI U STÓP KRZYŻA" 15.04 - 22.04 2016 roku

 

 

PIĄTEK - 15.04.2016r. - Wyszobór

17:30            - Powitanie Relikwii Krzyża przy asyście mieszkańców, Służby Liturgicznej, duchowieństwa. - Strażacy uroczyście wnoszą Krzyż do świątyni.

18:00            - Msza św.

 

SOBOTA - 16.04.2016r. - Wyszobór

9:00               - Adoracja indywidualna

12:00            - Anioł Pański

15:00            - DROGA KRZYŻOWA wokół kościoła

17:00            - Msza św. z kazaniem.

21:00            - Apel Jasnogórski.

 

NIEDZIELA - 17.04.2016r. Wyszobór, Dąbie, Rotnowo.

8:30               - Msza św. - Wyszobór (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

10:00            - Dąbie (na zakończenie błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

11:30            - Msza św. - Rotnowo (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

13:00            - Msza św. - Wyszobór (błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Św.)

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (w kościele w Wyszoborze)

 

PONIEDZIAŁEK - 18.04.2016r. Wyszobór

9:00               - Msza św. (z kazaniem)

10:00 - 10:30         - dzieci  Szkoła Podstawowa w Wyszoborze (kl. III)

12:00 - 12:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. II)

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (prowadzi - Żywy Różaniec)

21:00            - Apel Jasnogórski.

 

WTOREK - 19.04.2016r. Wyszobór

9:00 - 9:30   - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. I)

10:00 - 10:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. VI)

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (prowadzi - Żywy Różaniec)

17:00            - Msza św. (z kazaniem)

21:00            - Apel Jasnogórski.

 

ŚRODA - 20.04.2016r. Wyszobór, Dąbie

8:15 - 9:00   - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl. VI)

9:00 - 12:00            - Adoracja indywidualna.

12:00            - Anioł Pański.

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (prowadzi - Żywy Różaniec)

16:00            - Koronka do Miłosierdzia Bożego - Dąbie - relikwie Krzyża św.

17:00            - Msza św. (z kazaniem)

21:00            - Apel Jasnogórski.

 

CZWARTEK - 21.04.2016r. Wyszobór, Rotnowo

9:00               - Msza św. (z kazaniem) - Wyszobór

10:00 - 10:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.III)

11:00 - 11:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.IV i V)

12:00 - 12:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.II)

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (prowadzi - Żywy Różaniec)

17:00            - Koronka do Miłosierdzia Bożego - Rotnowo ( relikwie Krzyża św.)

21:00            - Apel Jasnogórski.

 

PIĄTEK - 22.04.2016r. Wyszobór

10:00 - 10:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.III i IV)

11:00 - 11:30         - dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyszoborze (kl.I)

12:00            - Anioł Pański - (prowadzi - Żywy Różaniec)

15:00            - KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (prowadzi - Żywy Różaniec)

16:30            - Msza św. i pożegnanie relikwii Krzyża św. (odjazd do kościoła w Wicimicach)

 

 

WYJAZD DO TORUNIA - 27 SIERPNIA 2016 

Odwiedziliśmy Sanktuarium Najśw. Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Byliśmy także w Radiu Maryja, uczestnicząc w Koronce do Miłosierdzia Bożego na antenie Radia Maryja.

 

Zdjęcia poniżej.

18 września 2016 roku

 

odbył się Odpust w naszej Parafii z

 

racji jej patrona św. Stanisława

 

Kostki.

 

O godz. 15:00 odbyła się

 

uroczysta msza św. z udziałem

 

Ks. Bpa. Mariana Kruszyłowicza.

 

(poniżej kilka zdjęć z tej

 

uroczystości) 

 

OD 2014 ROKU STRONĘ ODWIEDZIŁO:

OKAZJA DO SPOWIEDZI

PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.

MSZE ŚW.

 

 

WYSZOBÓR

  

 NIEDZIELA -

 

godz. 08:30 i 13:00

 

Poniedziałek - 9:00

                   

Środa - 17:00

 

czwartek -  9:00

 

Piątek   - 17:00

 

SOBOTA - 17:00

          

DĄBIE 

            

 NIEDZIELA - 10:00

 

         

ROTNOWO 

  

NIEDZIELA - 11:30